Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü Yaklaşırken

Ocak 29, 2018

1971 yılı Şubat ayında İran'ın Ramsar kentinde imzalanan Sulak Alanların Korunması Sözleşmesi'nin imzalandığı 2 Şubat tarihi 1997 yılından bu yana “Dünya Sulak Alanlar Günü” olarak kutlanmaktadır.

Sulak alanlar, yeryüzünün değişim süreci içinde gerçekleşen doğal olaylar sonucu oluşmuş, içinde barındırdığı bitki ve hayvan türleri itibarıyla mükemmel bir ekosistemdir.Tropik ormanlardan sonra en yüksek biyolojik çeşitliliğe sahip olan sulak alanlar konumları itibarı en çok tahrip edilen alanların başında gelmektedir.

Sulak alanlarda insan faktörü nedeniyle tür kaybı ve habitat tahribatı oluşmaktadır. Bunlar arasında sulak alanları besleyen kaynaklar üzerine baraj inşa edilmesi, yönlerinin değiştirilmesi ve sistemden aşırı miktarda su alınması,tarımsal, evsel ve endüstriyel atıklar sonucu su kalitesinin bozulması,tarımsal alanlar ve yerleşim bölgeleri açmak amacıyla sulak alanların kurutulması ve doldurulması, yasadışı ve aşırı balık avlanması, kuşların, sürüngenlerin ve bunların yavrularının yasadışı olarak avlanması veya yumurtalarının toplanması,aşırı otlatma,su bitkilerinin sökülmesi sazların yakılması ve kontrolsüz saz kesimi, lagünlerin yavru balık yetiştirme alanları olarak kullanılması,yabancı türlerin ortama katılması, ikinci konut ve turizm ,sedimantasyon gibi faktörler yer almaktadır.

Sulak alanlar doğadaki su dengesinin sağlanmasında ve biyoçeşitliliğin korunmasında vazgeçilemez alanlardandır. Bazı araştırmalara göre 2025 yılında üç kişiden iki kişinin kuraklıkla karşı karşıya kalabileceği öngörülmekle birlikte daha şimdiden işaretleri görülmeye başlanmıştır.

Ülkemizin önemli sulak alanlarından biri de Enez ve İpsala İlçeleri’nde bulunan Meriç Deltası Sulak Alanıdır. Büyük Gala, Küçük Gala ve Pamuklu olmak üzere 3 adet gölün bulunduğu ve Ulusal Sulak Alan Listesi’nde yer alan Meriç Deltası, Gala Gölü Milli Parkı’nı da içine almaktadır. Bu alanla ilgili koruma kullanma dengesinin sürdürülebilmesi için Uzun Devreli Gelişim Planı hazırlanmış ve plan dahilinde programlanan çalışmalar devam etmektedir. 60 bin 870 dekar alan ile Türkiye’deki en büyük milli parklardan biri olan Gala Gölü Milli Parkı’nda 163 kuş türü görülmekte olup bu türlerin 46 türü yerli, 27 türü kış göçmeni ve 90 türü yaz göçmeni kuşlardır. Balık türü olarak da 16 tür balık tespit edilmiş olup yılan balığı, sudak, sazan ve turna gibi ekonomik değeri yüksek olan balıklar bulunmaktadır.