Skip Navigation LinksAna Sayfa > Yapılan Çalışmalar > Yaban Hayvanları İle İlgili Uygulamalar

Yaban Hayvanları İle İlgili Uygulamalar

Edirne ili biyolojik çeşitliliği ve coğrafi sınırlara yakınlığı sebebiyle yaban hayvanı çeşitliliği açısından önemli bir konumdadır. Gerek Bulgaristan ve Yunanistan ülkelerine sınır olması, gerek uluslararası kuş göç yolu üzerinde bulunması ve kuşların konaklama tercihleri arasında yer alması,  gerekse de Meriç, Tunca ve diğer irili ufaklı nehirleri bu yaban hayatı çeşitliliğinde büyük pay sahibidir.

 

Yaban hayvanları bu göç döneminde bazı olumsuz şartlarla karşılaşmakta ve tedaviye ihtiyaç duymaktadırlar. Şube Müdürlüğümüze gelen ihbar ve dileklerle bu yaban hayvanları il sınırları içerisinde elden teslim alınmakta, Edirne Belediye Başkanlığı Veteriner İşleri Müdürlüğü veterinerlerine gösterilip tedavileri yaptırılmaktadır. Tedavileri sonuçlanan yaban hayvanları belli bir süre gözetim altında tutulduktan sonra uygun yaşama ortamlarına veya doğaya geri yerleştirilmesi yapılmaktadır.

 

Ulusal basında da çokça yer almakla birlikte, Türkiye’ de ilk kez canlı olarak ele geçirilen Su Maymunu (Myocastor Coypus), Enezde bir çiftlikte bağlı halde tutulurken ele geçirilen Yavru kurt, İsrail Ajanı olarak vatandaşların hafızasına kazınan kızıl akbaba ve çeşitli defalarda tedavi amacıyla il müdürlüğümüzde misafir edilen atmaca, şahin ve leylekler bunlardan bir kısmını oluşturmaktadır.